Yealink VP59 Zoom – Flagship Video Phone VP59, 8″ Touch Screen, Android 9.0, 2MP Camera, Gigabit, PoE, Wi-Fi, Bluetooth, Native Zoom UI
Yealink VP59 Zoom Phone Appliance provides a supreme Zoom user experience. With an 8-inch adjustable touch screen, easy Zoom interactive experience, make collaboration easier than ever.
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VP59, Zoom |
| OS: | Android 9.0 |
| Display: | 8″, Adjustable, Touch Screen |
| Camera: | 2MP Camera, Removable |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, Dual band 2.4G/5G Wi-Fi |
Request a Quotation
Yealink VP59 Zoom Flagship Video Phone Specifications:

- Manufacturer: Yealink
- Model: VP59 Zoom
- OS: Android 9.0
- Screen: 8″ Adjustable Touch LCD
- Camera: 2MP Adjustable Camera
- WiFi: Dual band 2.4G/5G Wi-Fi
- Bluetooth: Built-in Bluetooth 4.2
- Ethernet Ports: Dual-port Gigabit Ethernet
- PoE Support: Yes (IEEE 802.3af), class 3
- Connectors: 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, 2x RJ9, 1x HDMI output port, 1x Security lock port
Based on Android 9.0 OS, Yealink VP59 Zoom Phone Appliance provides a supreme Zoom user experience. With an 8-inch adjustable multi-point touch screen and easy Zoom interactive experience, all of these make collaboration easier than ever. Presenting a standalone voice solution and an unparalleled audio clarity, the VP59 is armed with Yealink’s Optima HD Voice technology and Yealink Noise Proof technology. The VP59 provides the added flexibility for executives and professionals with its Bluetooth/Wi-Fi connectivity and the ability of USB headset connection. Compatible with wireless microphone and USB camera, and support HDMI-duplicated Output, making it easy to be deployed in huddle room.
Yealink VP59 Zoom Flagship Video Phone Product Features:

- Based on Android 9.0
- Native Zoom user interface
- 8 inch (1280 x 800) capacitive adjustable touch screen
- 2 mega-pixel HD camera with privacy shutter
- Yealink USB camera UVC30 Room (Coming soon)
- Built-in Bluetooth 4.2
- Built-in dual band 2.4G/5G Wi-Fi
- Dual-port USB 2.0
- Dual-port Gigabit Ethernet, PoE support
- HDMI port for connection to monitor or TV
- Full-duplex hands-free speakerphone with AEC
- Support Zoom/Yealink device management platform
Yealink VP59 Zoom Flagship Video Phone Package Contents:

- Yealink VP59 IP phone
- Handset with handset cord
- Ethernet Cable
- Stand
- Quick Start Guide
- Power Adapter (Optional)
Yealink VP59 Zoom Flagship Video Phone Resources:

- Yealink VP59 Zoom DataSheet:
Download PDF - Yealink T5 Series Flyer:
Download PDF


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
Related products
Yealink W73H – Basic DECT Handset W73H, 1.8″ Color Screen, 35h Talk Time, 400h Standby Time
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | W73H |
| Display: | 1.8″, Color Screen, TFT |
| Compatibility: | Yealink W70B, Yealink W90 |
| Battary: | 1010 mAh, Li-ion |
Yealink T58W Pro with Camera – Smart Business Phone T58W, Android 9.0, Touch Screen, 16 Lines, Wi-Fi, Bluetooth, Dual Port USB (SIP-T58W Pro with Camera)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | Pro, SIP-T58W, with Camera |
| Lines: | 16-Lines |
| OS: | Android 9.0 |
| Display: | 7″, Adjustable, Touch Screen |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, Dual band 2.4G/5G Wi-Fi |
| Camera: | 5MP HD camera CAM50, Removable |
Yealink T58W Pro – Smart Business Phone T58W, Android 9.0, Touch Screen, 16 Lines, Wi-Fi, Bluetooth, Dual Port USB (SIP-T58W Pro)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | Pro, SIP-T58W |
| Lines: | 16-Lines |
| OS: | Android 9.0 |
| Display: | 7″, Adjustable, Touch Screen |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, Dual band 2.4G/5G Wi-Fi |
| USB Ports: | 2, USB 2.0 Type-A |
Yealink T58W – Smart Business Phone T58W, Android 9.0, Touch Screen, 16 Lines, Wi-Fi, Bluetooth, Dual Port USB (SIP-T58W)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | SIP-T58W |
| Lines: | 16-Lines |
| OS: | Android 9.0 |
| Display: | 7″, Adjustable, Touch Screen |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, Dual band 2.4G/5G Wi-Fi |
| USB Ports: | 2, USB 2.0 Type-A |
Yealink T54W – WiFi IP Phone T54W, 16 Lines, Wi-Fi, Bluetooth, Gigabit Ethernet, PoE, USB, Color LCD (SIP-T54W)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | SIP-T54W |
| Lines: | 16-Lines |
| Display: | 4.3″, Adjustable, Color LCD, with Backlight |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, Dual band 2.4G/5G Wi-Fi |
| USB Ports: | USB 2.0 Type-A |
| Integrated PoE: | Yes |
Yealink T53 – Prime Business IP Phone T53, 12 Lines, Gigabit Ethernet, PoE, USB, Graphical Display (SIP-T53)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | SIP-T53 |
| Lines: | 12-Lines |
| Display: | 3.7″, Graphical LCD, with Backlight |
| Ethernet Ports: | Dual-port, Gigabit Ethernet |
| USB Ports: | USB 2.0 Type-A |
| Integrated PoE: | Yes |
Yealink T48U – Touch Screen IP Phone T48U, 16 Lines, Gigabit Ethernet, PoE, Dual USB Ports (SIP-T46U)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | SIP-T48U |
| Lines: | 16-Lines |
| Display: | 7″, Touch Screen |
| Ethernet Ports: | Dual-port, Gigabit Ethernet |
| USB Ports: | 2, USB 2.0 Type-A |
| Integrated PoE: | Yes |
Yealink T46U – Desktop IP Phone T46U, Color Screen, 16 Lines, Gigabit Ethernet, PoE, Dual USB Ports (SIP-T46U)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | SIP-T46U |
| Lines: | 16-Lines |
| Display: | 4.3″, Color LCD, with Backlight |
| Ethernet Ports: | Dual-port, Gigabit Ethernet |
| USB Ports: | 2, USB 2.0 Type-A |
| Integrated PoE: | Yes |






















Reviews
There are no reviews yet.