Crestron AM-TX3-100 AirMedia® Series 3 Connect Adaptor, 4K30, Enterprise-Grade Security, Simple Connectivity
The Crestron AirMedia® Connect Adaptor (AM-TX3-100-I) enables wireless presentation and conferencing1 when paired with a Wi-Fi® network capable AirMedia Series 3 Receiver.
| Brand: | Crestron |
|---|---|
| Model: | AM-TX3-100 |
| Interface: | USB 2.0 Type C |
| Connectivity: | Dual Band, Wi-Fi 6 |
| Coverage Range: | Up to 70 ft (23 m) |
Request a Quotation
Crestron AM-TX3-100 AirMedia® Series 3 Connect Adaptor Specifications:
- Manufacturer: Crestron
- Model: AM-TX3-100
- Regulatory Model: M202018002
- Wi-Fi: Dual-band Wi-Fi 6 802.11a/b/g/n/ac/ax (2.4 GHz & 5 GHz);
- Range: Up to 70 ft (23 m) range at 80 Mbps, subject to site-specific conditions
- USB: USB 2.0 Type-C
- OS Support: Windows 10, Windows 11, macOS® 11 or newer
- Input Signal Types: DisplayPort™ Alt Mode over USB-C
- Output Signal Types: Network stream, received by a paired AirMedia Series 3 receiver
- Maximum Resolution: 3840x2160@30Hz (2160p30)
- Power Consumption: 2.5 W (typical)

The AirMedia® Connect Adaptor (AM-TX3-100) enables wireless presentation and conferencing when paired with a Wi-Fi® network capable AirMedia Series 3 Receiver. Deploy the AM-TX3-100 alongside an AirMedia Series 3 Receiver in conference rooms, huddle rooms, lounges, lobbies, or almost any space to establish a productive meeting environment.
Crestron AM-TX3-100 AirMedia® Series 3 Connect Adapter Features:
- Connects to a personal device using an integrated USB-C® connector.
- Shares content up to 4K30 resolution within seconds of connecting to a personal device.
- Provides access to Wireless Conferencing peripherals connected to a paired AM-3100-WF or AM-3200-WF AirMedia Series 3 Receiver.
- Wirelessly pairs with a Wi-Fi® network capable AirMedia Series 3 Receiver.
- Pair up to eight AirMedia Adaptors with a single Wi-Fi® network capable AirMedia Series 3 Receiver.
- Includes backlit capacitive touch buttons for convenient content sharing control.
- No software or driver installation required
Crestron AM-TX3-100 AirMedia® Series 3 Connect Adaptor Resources:
About Crestron
Since 1972, Crestron has been the leader in creating innovative technologies that remove barriers to connection, collaboration, communication, comfort, and control in just about every meaningful aspect of our professional and personal lives. Engineered to be simple, reliable, secure, and easy to use, Crestron sets the standard for intelligent video conferencing, digital content distribution, smart home systems, as well as control and management technology.
Simple, scalable, and secure solutions


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
Related products
Yealink UVC86 – Dual-eye 4K Intelligent Camera UVC86, Dual 8MP Cameras, 12x Optical Zoom, USB, VCH, HDMI
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | UVC86 |
| Camera: | 8MP, Dual, Sony Sensor |
| Video Quality: | 30fps, 4K |
| Interface: | HDMI, Power Port, RJ45 port, USB 2.0 Type-A Port, USB 3.0 Type-B Port |
Yealink MSpeaker II Video Conferencing Soundbar (MSpeaker II), Stereo Speakers, PoE, Bluetooth
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | MSpeaker II |
| Speakers: | 10W, Stereo Speakers |
| Connectivity: | (for Future Use), Built-in Bluetooth |
| Integrated PoE: | Yes |
Yealink VCS-TV Mount2 – Display Mounting Hardware Kit, For Yealink UVC40, A20, A30, Meeting Eye 400/600
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCS-TV Mount2 |
| Compatibility: | Meeting Eye 400/600, Yealink UVC40, MeetingBar A20/A30 |
Yealink USB2-2.5M – 2.5-meter USB 2.0 Cable, Male to Male
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-2.5M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 2.5 meters |
Yealink USB2-EXT-5M – 5-meter USB 2.0 Cable, Universal PSU Included
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-EXT-5M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 5 meters |
Yealink VCC22 – HD Video Conferencing Camera VCC22, HD 1080p Video Quality, 12x Optical Zoom, PoE
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCC22 |
| Camera: | 1/3” HD CMOS |
| Video Quality: | 1080P, 60fps, HD |
| Integrated PoE: | Yes |
| Compatibility: | Yealink VC800 |
Yealink CP700 UC – Portable Speakerphone CP700, 5W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP700, UC |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Voice Pickup Range: | 360°, 5-foot (1.5 meter) |
| Battary: | 1420mAh, Li-Po |
Yealink USB2CAT5E-EXT – USB Extender, USB to Cat5e Kit, 40m Distance Transmission
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB Extender, USB2CAT5E-EXT |





















Reviews
There are no reviews yet.