



Crestron CEN-SWPOE-ULTRA-12 12 Port Ultra PoE Managed Switch, Class-leading NETGEAR® AV Network Switch
The CEN-SWPOE-ULTRA-12 is a 12 port managed Ethernet switch provides PoE++ from 8 ports. The two 10 Gigabit Base-X SFP+ ports enable transceiver modules to connect to fiber network.
| Brand: | Crestron |
|---|---|
| Model: | CEN-SWPOE-ULTRA-12 |
| Ports: | 12 Port Managed Switch |
| Integrated PoE: | (802.3bt Type 3), PoE++ |
Request a Quotation
Crestron CEN-SWPOE-ULTRA-12 PoE++ Managed Switch Specifications:
- Manufacturer: Crestron
- Model: CEN-SWPOE-ULTRA-12
- Ports: (2) 10/100/1000Base-T auto-sensing Gigabit Ethernet; (8) 10/100/1000Base-T auto-sensing Gigabit Ethernet w/PoE++; (2) 10 Gigabit Base-X SFP+
- Network Standards: IEEE 802.3af, 802.3at, 802.3bt
- MAC Addresses: Up to 16K
- Switch Fabric: 60 Gbps non-blocking
- Connectors:
- OOB (1) 8-wire RJ45, female;
100/1000Base-T Ethernet port
CONSOLE (1) 8-wire RJ45, female
USB-C USB-C® port, female
100-240V (1) power connector
USB USB Type A, female
LED EXT USB-C® port, female - 1-8 (8) 8-wire RJ45, female;
10/100/1000Base-T Ethernet ports and
PoE Power Sourcing Equipment (PSE)
outputs;
Supports IEEE 802.3bt Type 3 PoE++
power sourcing from any ports up to the
maximum specified power capabilities;
Maximum 90 W per port, 720 W total
9-10 (2) 8-wire RJ45, female;
100/1000Base-T Ethernet ports
11-12 (2) SFP+ ports, female;
10 Gigabit Base-X SFP+
- OOB (1) 8-wire RJ45, female;
- Chassis: Metal, black finish, fan-cooled, vented sides
- Mounting: Freestanding, or mountable on a flat surface
- Main Power: 4.7A @ 100–240VAC, 50/60 Hz
- Power Consumption: Max PoE: 257.7 W; Full Mesh Traffic, No PoE: 18.14 W; Standby: 9.51 W

NETGEAR's class-leading AV network switches are designed to make integration with Crestron AV-over-IP products as simple as possible. The CEN-SWPOE-10 is a 10 port managed Ethernet switch that provides PoE+ from eight of its ports. The two 10 Gigabit Base-X SFP+ ports enable use of transceiver modules to connect to a fiber network.
Crestron CEN-SWPOE-10 10-Port PoE+ Managed Switch Features:
- Class-leading NETGEAR® AV network switch.
- Small form factor with versatile mounting options.
- 10 port managed switch.
- Eight 1000Base-T Gigabit Ethernet ports.
- Supports PoE+ (802.3at Type 2) on all Ethernet ports.
- Provides up to 30 W per port, 220 W total.
- Two 10 Gigabit Base-X SFP+ ports.
- Selectable DM NVX® and DM NAX™ AV-over-IP profiles.
- Layer 2 and Layer 3 managed switching functionality.
- LLDP (Link Layer Discovery Protocol) support.
- 56 Gbps switching fabric (non-blocking).
- Simple-to-use Web browser interface.
Crestron CEN-SWPOE-10 10-Port PoE+ Managed Switch Resources:
About Crestron
Since 1972, Crestron has been the leader in creating innovative technologies that remove barriers to connection, collaboration, communication, comfort, and control in just about every meaningful aspect of our professional and personal lives. Engineered to be simple, reliable, secure, and easy to use, Crestron sets the standard for intelligent video conferencing, digital content distribution, smart home systems, as well as control and management technology.
Simple, scalable, and secure solutions


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
Related products
Yealink UVC20 – USB Webcam UVC20, 5MP Camera, 1080P, 30fps, Omni-directional Microphone
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | UVC20 |
| Camera: | 1/2.7” CMOS, 5MP |
| Microphones: | Built-in omnidirectional microphone |
| Protocol: | UVC 1.0 |
| USB Ports: | USB 2.0 Type-A |
Yealink UVC34 All-in-One USB Video Bar UVC34, 8MP Camera, 4K 30fps, 8 MEMS Microphone Array, 5W speaker
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | UVC34 |
| Camera: | 1/2.8″ CMOS, 8MP |
| Microphones: | 8 MEMS microphone array |
| Speakers: | 5W speaker, Built-in |
| Protocol: | UAC 1.0, UVC 1.0 |
Yealink VCS-TV Mount2 – Display Mounting Hardware Kit, For Yealink UVC40, A20, A30, Meeting Eye 400/600
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCS-TV Mount2 |
| Compatibility: | Meeting Eye 400/600, Yealink UVC40, MeetingBar A20/A30 |
Yealink VCM36-W Video Conferencing Microphone Array VCM36W, 3 Microphone Array, 6m Voice Pickup Range
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCM36W |
| Microphones: | Built-in 3-microphone array |
| Voice Pickup Range: | 20-foot (6-meter), 360° |
| Battary: | 2450mAh |
Yealink USB2-2.5M – 2.5-meter USB 2.0 Cable, Male to Male
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-2.5M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 2.5 meters |
Yealink USB2-7M – 7-meter USB 2.0 Cable, Male to Male
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-7M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 7 meters |
Yealink USB2-EXT-20M – 20-meter USB 2.0 Cable, Universal PSU Included
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-EXT-20M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 20 meters |
Yealink VCC22 – HD Video Conferencing Camera VCC22, HD 1080p Video Quality, 12x Optical Zoom, PoE
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCC22 |
| Camera: | 1/3” HD CMOS |
| Video Quality: | 1080P, 60fps, HD |
| Integrated PoE: | Yes |
| Compatibility: | Yealink VC800 |


















Reviews
There are no reviews yet.