Horion 55P6A Non-Touch Commercial Android Display, 55″ 4K 10bit HDR10 Screen, Dolby Audio, 3GB+32GB
Horion P6A is a professional-grade commercial display for both office environments and public spaces. It features a 4K HDR10 ultra-clear screen, delivering vivid and well-defined images.
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 55P6A |
| Display: | 4K, 55″ |
| Speakers: | AudioDolby |
| Connectivity: | Bluetooth 5.1, Wi-Fi |
Request a Quotation
Horion 55P6A Non-Touch Commercial Android Display Specifications:
- Manufacturer: Horion
- Model: 55P6A
- Screen Size: 55"
- Resolution: 3840 × 2160 4K (UHD)
- Refreshing Frequency: 60Hz
- Viewing Angle: 178°(H) / 178°(V)
- Color Gamut (x% NTSC): 68%
- Wi-Fi: UP To 802.11ac WiFi5
- Bluetooth: UP To BT 5.1
- CPU Core: Quad core
- Memory: 3GB + 32GB
- Operating System: Android 10
- Housing Material: Aluminum/Metal plate
- Product Size (L×W×H):
- 1226×93×711mm(Excluding Base)
- 1226×299×760mm(Including Base)

The Horion 55P6A is a 55-inch professional-grade commercial display designed to enhance office environments and public spaces. It features a 4K ultra-clear screen with HDR10 technology, delivering vivid and well-defined images with enhanced brightness and clarity. The P6A supports wireless screen mirroring, allowing seamless presentations from smartphones, tablets, or PCs without the need for network setup—just plug and play. Its dual-band Wi-Fi ensures fast and stable connections, optimizing the screen mirroring experience.
Horion P6A Non-Touch Commercial Android Display Series Features:

The Professional Large Screen for Optimal Office Display
Horion's dedicated OS system is tailored for office environments, featuring no startup ads and a range of meeting-focused applications to enhance the overall office experience.

The Support of Wireless Screen Mirroring
Wirelessly mirror your smartphone, tablet, or PC to the commercial display, making presentations, viewing charts, and discussing plans with a seamless experience.

Equipped with 4K Wireless Screen Mirroring Device
Feature USB/Type-C dual-interface design, which is widely compatible with various devices. No network setup required—just plug and play for simple operation.

Support Dual-Band Wi-Fi: Fast and Stable
5GHz provides high-speed internet, while 2.4GHz excels at penetrating walls. Dual-band concurrent transmission fully optimizes the screen mirroring experience.

Scan-to-Upload for Quick File Sharing
Scan with your smartphone to easily upload images, videos, and documents directly to the commercial display with just a tap, ensuring stable and fast sharing and presentation.

Self-developed Information Publishing System -Panelnet
Used for information dissemination, advertising, meeting notifications, etc., a single operator can manage all screens, significantly improving operational efficiency.

4K HDR10 Full Screen, Boundless Vision
The 4K ultra HD with 1.07 billion colors for ultra-clear picture quality, supporting HDR10 technology, delivers vivid and well-defined images with enhanced brightness and clarity.

Dolby Audio Immersive Sound at Your Fingertips
Superior visual quality combined with immersive sound effects. Experience the extraordinary audiovisual performance brought by Dolby Atmos, creating a theater-like environment.
Applications

Office

Brand Stores

Retail Supermarkets

Sports Venues

Healthcare Facilities

Security Monitoring

Hotel Receptions

Public Spaces

Internet TV
Horion P6A Series Commercial Android Display Resources:
About Horion

Shenzhen Horion Intelligent Technology Co., Ltd, was established in 2015, is a wholly-owned subsidiary of Shenzhen KTC Technology Group. Founded in 1995, KTC Group is a global leader in flat panel display products industry. It has 27 years of professional experience in design, R&D, production, sales and after-sales, who is a partner of many first-tier brands in display products in the world.
YEARS
Industry history
COUNTRY
Scope of business
Production Capacity
Annually
Professional
Employees


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
You may also like…
Horion HT-6A – Upgraded Ultra HD Screen Mirroring, Support 3840×2160P High resolution, Two Kinds of Interfaces
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | HT-6A |
| Interface: | USB Type-A, USB Type-C |
Horion HC-5M Smart UHD Camera, 1/2.8″ CMOS Sensor, 4K UHD, 10× Optical Zoom, Built-in Mic, 100° FoV, Plug & Play
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | HC-5M |
| Camera: | 1/2.8″ CMOS |
| Microphones: | Built-in Microphone |
| Interface: | USB 3.0 |
Horion HM-5P Bluetooth Speakerphone, Dual Speakers, 8 Array Microphones, Wireless Cascade, Dual Bluetooth
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | HM-5P |
| Speakers: | 1.1 Channel |
| Microphones: | 8-microphone Arrays |
| Connectivity: | Bluetooth, NFC, USB Type-A |
| Battary: | 4400 mAh |
Horion HK76S Mobile Stand HK76S, for 65″-75″-86″ Horion Flat Panels, Adjustment Height, Easy to Move
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | HK76S |
| Compatibility: | 65″, 75″, 86″ Flat Panels |
Horion HP-3S – Smart Pen HP-3S, Page up/down, Fly Mouse, NFC Feature, Highlight Spot, Annotation
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | HP-3S |
| Battary: | 200 mAh |
| Wireless technology: | 2.4 GHz, max 30m remote control |
Horion OPS i5 – OPS Computer OPS-i5, Intel Core i5, 8GB RAM, 128GB HDD, for Horion Interactive Flat Panels
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | OPS i5 |
| OS: | Windows 10 |
| CPU: | Intel® Core i5 8th |
| RAM: | 8GB DDR4 |
| Storage: | 128GB HDD |
Related products
Horion 86M5A-Pro – Interactive Flat Panel 86M5A-Pro, 86″ 4K Touch Screen, 13MP Camera, Android 9.0, Dual-band Wi-Fi, Bluetooth, NFC
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 86M5A-Pro |
| Display: | 4K, 86″, Touch Screen |
| Camera: | 13MP |
| Speakers: | 10W, 2 Speakers |
| Microphones: | Linear 8-array Microphone |
Horion 75M5A-Pro – Interactive Flat Panel 75M5A-Pro, 75″ 4K Touch Screen, 13MP Camera, Android 9.0, Dual-band Wi-Fi, Bluetooth, NFC
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 75M5A-Pro |
| Display: | 4K, 75″, Touch Screen |
| Camera: | 13MP |
| Speakers: | 10W, 2 Speakers |
| Microphones: | Linear 8-array Microphone |
MAXHUB SP05 – Infrared Smart Pen SP05, for MAXHUB Standard Series
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | SP05 |
| Compatibility: | MAXHUB Standard Series |
MAXHUB ST26B – Mobile Stand ST26B, for 55″ & 65″ MAXHUB Flat Panels, Flexible Height Adjustment, Easy to Move
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | ST26B |
| Compatibility: | 55″, 65″ Flat Panels |
MAXHUB T65FA – Transcend Interactive Flat Panel T65FA, 65″ 4K Touch Screen, 48MP Camera, 6 Microphones Array
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | T65FA |
| Display: | 4K, 65″, Touch Screen |
| Camera: | 48MP, Flip-over |
| Speakers: | 2 x 10W + 20W |
| Touch Principle: | P-Cap |
MAXHUB C75FA – Classic Interactive Flat Panel C75FA, 75″ 4K Touch Screen, 12MP Camera, 6 Microphones Array
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | C75FA |
| Display: | 4K, 75″, Touch Screen |
| Camera: | 12MP |
| Speakers: | 2 x 10W + 20W |
| Touch Principle: | Infrared |
MAXHUB C55FA – Classic Interactive Flat Panel C55FA, 55″ 4K Touch Screen, 12MP Camera, 6 Microphones Array
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | C55FA |
| Display: | 4K, 55″, Touch Screen |
| Camera: | 12MP |
| Speakers: | 2 x 10W + 20W |
| Touch Principle: | Infrared |
MAXHUB L86FA – Education Interactive Flat Panel L86FA, 86″ 4K Touch Screen, Android 8.0, Anti-Glare Glass
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | L86FA |
| Display: | 4K, 86″, Touch Screen |
| Speakers: | 2.0 Channel, Bottom loudspeaker |
| Touch Technology: | IR (Infrared Ray) |


























Reviews
There are no reviews yet.