Logitech MeetUp – Video Conference Camera for Huddle Rooms, 4K Camera, 3-microphones, Custom-tuned Speaker, Bluetooth, RF Remore
Logitech® MeetUp is a premier ConferenceCam designed for small & hudle conference rooms. With room capturing, superwide 120° FoV, MeetUp makes every seat at the table clearly visible.
| Brand: | Logitech |
|---|---|
| Model: | MeetUp |
| Camera: | 4K, 30 fps, 5x Digital Zoom |
| Microphones: | Built-in 3-microphone array |
| Speakers: | Single Speaker |
| Connectivity: | Built-in Bluetooth, RF Remote Control |
Request a Quotation
Logitech MeetUp Video Conference Camera Specifications:
- Manufacturer: Logitech
- Model: MeetUp
- Part Number: 960-001102
- Camera: 4K UHD Camera
- Zoom: 5x HD Zoom
- Field of View:
- Diagonal: 120°
- Horizontal: 113°
- Vertical: 80.7°
- Speaker: Custom-tuned Speaker
- Microphones: Integrated, with 3 beamforming element
- Microphone Sensitivity: -27 dB
- Voice Pickup Range:
- MeetUp: 4 m (13.1 ft)
- With optional Expansion Mic: 5 m (16.4 ft)
- Connectivity:
- Bluetooth
- Plug-and-play USB connectivity
- Remote Control: RF Remote Control
Logitech® MeetUp is a premier ConferenceCam designed for small conference rooms and huddle rooms. With a room capturing, superwide 120° field of view, MeetUp makes every seat at the table clearly visible. Motorized pan/tilt widens FOV even further: up to 170°. A low-distortion Logitech-engineered lens, Ultra HD 4K optics, and three camera presets deliver remarkable video quality and further enhance face-to-face collaboration.
MeetUp’s integrated audio is optimized for huddle room acoustics and delivers an exceptional sound experience. Three horizontally-aimed beamforming mics and a custom-tuned speaker help ensure your meetings sound as great as they look. Humans have evolved to associate human voices with their visible images. MeetUp’s front-of-room audio provides an intuitive and coherent listening experience.
With a compact all-in-one design that minimizes cable clutter, MeetUp is USB plugand- play and simply works right out of the box with any video conferencing software application and cloud service—including the ones you already use.
Logitech MeetUp Video Conference Camera Product Features:
- Ultra HD 4K image sensor, 5x HD zoom
- Super-wide 120° field of view, 3 camera presets
- Razor-sharp optics, Motorized pan/tilt
- 3-microphones and custom-tuned speaker
- Expansion microphone-ready
- Bluetooth® wireless technology
- RF remote control
- Plug-and-play USB connectivity
- Works with most video conferencing applications
- Multiple mounting options
- Kensington® security slot
- Certified for Business
- All-in-one design
Logitech MeetUp Video Conference Camera Resources:
- Logitech MeetUp Datasheet:
Download PDF


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
1 review for Logitech MeetUp – Video Conference Camera for Huddle Rooms, 4K Camera, 3-microphones, Custom-tuned Speaker, Bluetooth, RF Remore
Show only reviews in English (1)
Related products
Yealink UVC34 All-in-One USB Video Bar UVC34, 8MP Camera, 4K 30fps, 8 MEMS Microphone Array, 5W speaker
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | UVC34 |
| Camera: | 1/2.8″ CMOS, 8MP |
| Microphones: | 8 MEMS microphone array |
| Speakers: | 5W speaker, Built-in |
| Protocol: | UAC 1.0, UVC 1.0 |
Yealink VCC22 – HD Video Conferencing Camera VCC22, HD 1080p Video Quality, 12x Optical Zoom, PoE
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCC22 |
| Camera: | 1/3” HD CMOS |
| Video Quality: | 1080P, 60fps, HD |
| Integrated PoE: | Yes |
| Compatibility: | Yealink VC800 |
Yealink CP900 UC – Premium Portable Speakerphone CP900, 7W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP900, UC |
| Voice Pickup Range: | 360°, 6.5 feet (2 meters) |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Battary: | 2450mAh, Li-Po |
Yealink CP700 Teams – Portable Speakerphone CP700, 5W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP700, Microsoft Teams |
| Voice Pickup Range: | 360°, 5-foot (1.5 meter) |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Battary: | 1420mAh, Li-Po |
Yealink CP700 UC – Portable Speakerphone CP700, 5W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP700, UC |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Voice Pickup Range: | 360°, 5-foot (1.5 meter) |
| Battary: | 1420mAh, Li-Po |
Yealink VCM38 – Ceiling Microphone Array VCM38, 8 Microphone Arrays, PoE, 360° Voice Pickup Range
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCM38 |
| Integrated PoE: | Yes |
| Voice Pickup Range: | 360°, Up to 40 square meters |
Yealink VCH51 – Sharing Box VCH51, HDMI Sharing, BYOD for Yealink (MeetingBar A20/A30, MeetingEye 400/600)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCH51 |
| Interface: | HDMI video input, RJ45 port, USB 2.0 Type C, USB 2.0 Type-A Port |
Yealink USB2CAT5E-EXT – USB Extender, USB to Cat5e Kit, 40m Distance Transmission
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB Extender, USB2CAT5E-EXT |



















Sadiq Khan –
Need this webcam
Store manager Ahmed Shafik –
Your request has been sent to our sales team and they will contact you as soon as possible
To follow up or expedite your requests, you can contact the sales team via the following numbers
Tel: (+966) 112661113
WhatsApp: (+966) 562693581
Thank you 🌹