MAXHUB MT71S – 12th Gen Intel-i5 Windows PC Module, intel Core i5, 16GB RAM, 256GB Storage, Windows 10 IoT
MT71S is modular PC which could be easily inserted into MAXHUB Interactive Flat panel, with 12th Gen Intel® Core™ i5 Processor and pre-installed the MAXHUB OS based on windows.
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | MT71S |
| Processor: | 12th Generation Intel® Core™ i5 |
| RAM/ROM: | 16GB/256GB |
| OS: | Windows 10 |
Request a Quotation
MAXHUB MT71S PC Module Specifications:
- Manufacturer: MAXHUB
- Model: MT71S
- Device Type: Pluggable PC Module
- Operating System: Win 10 IoT (64bit)
- CPU: 12th Generation Intel® Core™ i5 Processor -12450H
- GPU: Intel UHD Graphics (supports 4K@60Hz)
- RAM: 16GB, DDR4
- Internal Storage: 256G
- Touchscreen Compatibility: Yes
- TPM: 2.0
- Application: MAXHUB OS
- Power Requirements: 18V DC
- Dimensions (L×W×H): 244.5 × 207.2 × 32 mm
- Net Weight: 1.2 kg
The MT71S is modular PC which could be easily inserted into MAXHUB Interactive Flat panel , with 12th Generation Intel® Core™ i5 Processor and pre-installed the MAXHUB OS based on windows system.
MAXHUB MT71S - i5 Modular PC Key Features:
- 12th Generation Intel® Core™ i5
- 16GB Ram
- 256GB SSD
- Windows 10
MAXHUB MT71S OPS PC Module Resources:
About MAXHUB
As an innovation-driven team, MAXHUB focuses on developing collaboration solutions that enable immersive communications. Since established in 2017, MAXHUB have enhanced team creativity and productivity worldwide by providing advanced audio-visual technologies and one-stop solutions.

MAXHUB Ecosystem focuses on a total solution for complete scenarios. From smart Interactive Displays, to high-quality UC products, to ground-breaking all-in-one LED and eye-catching Digital Signage, to Mobile Stands for flexible work, we've got you covered.


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
Related products
Horion 65M5A-Pro – Interactive Flat Panel 65M5A-Pro, 65″ 4K Touch Screen, 13MP Camera, Android 9.0, Dual-band Wi-Fi, Bluetooth, NFC
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 65M5A-Pro |
| Display: | 4K, 65″, Touch Screen |
| Camera: | 13MP |
| Speakers: | 10W, 2 Speakers |
| Microphones: | Linear 8-array Microphone |
Horion 98M3A – Interactive Flat Panel 98M3A, 98″ 4K Touch Screen, 3GB RAM, 32GB ROM, Android 8.0
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 98M3A |
| Display: | 4K, 98″, Touch Screen |
| Speakers: | 12W, 2 Speakers |
| Touch Technology: | IR Sensing Technology |
Horion 86M3A – Interactive Flat Panel 86M3A, 86″ 4K Touch Screen, 3GB RAM, 32GB ROM, Android 8.0
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 86M3A |
| Display: | 4K, 86″, Touch Screen |
| Speakers: | 12W, 2× |
| Touch Technology: | IR Sensing Technology |
Horion 55M3A – Interactive Flat Panel 55M3A, 55″ 4K Touch Screen, 3GB RAM, 32GB ROM, Android 8.0
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 55M3A |
| Display: | 4K, 55″, Touch Screen |
| Speakers: | 12W, 2 Speakers |
| Touch Technology: | IR Sensing Technology |
Horion HK76S Mobile Stand HK76S, for 65″-75″-86″ Horion Flat Panels, Adjustment Height, Easy to Move
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | HK76S |
| Compatibility: | 65″, 75″, 86″ Flat Panels |
Horion OPS i5 – OPS Computer OPS-i5, Intel Core i5, 8GB RAM, 128GB HDD, for Horion Interactive Flat Panels
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | OPS i5 |
| OS: | Windows 10 |
| CPU: | Intel® Core i5 8th |
| RAM: | 8GB DDR4 |
| Storage: | 128GB HDD |
MAXHUB T86FA – Transcend Interactive Flat Panel T86FA, 86″ 4K Touch Screen, 12MP Camera, 6 Microphones Array
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | T86FA |
| Display: | 4K, 86″, Touch Screen |
| Camera: | 48MP, Flip-over |
| Speakers: | 2 x 10W + 20W |
| Touch Principle: | P-Cap |
MAXHUB L75FA – Education Interactive Flat Panel L75FA, 75″ 4K Touch Screen, Android 8.0, Anti-Glare Glass
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | L75FA |
| Display: | 4K, 75″, Touch Screen |
| OS: | Android 8.0 |
| Speakers: | 2.0 Channel, Bottom loudspeaker |
| Touch Technology: | IR (Infrared Ray) |





















1 review for MAXHUB MT71S – 12th Gen Intel-i5 Windows PC Module, intel Core i5, 16GB RAM, 256GB Storage, Windows 10 IoT
There are no reviews yet.