MAXHUB U6530 Interactive Screen for Education, 65″ 4K Touch Screen, 50 Touch Points, 10bit, 8GB+64GB, Android 13 EDLA
The MAXHUB Interactive Flat Panel U3 Series is the ultimate board for education, this flagship offering empowers educators and learners alike to unlock the infinite possibilities of knowledge.
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | U6530 |
| Display: | 4K, 65″, Touch Screen |
| Speakers: | 2.2 Channel |
| Microphones: | 8-microphone Arrays |
| RAM/ROM: | 8GB/64GB |
Request a Quotation
MAXHUB U6530 Education Interactive Flat Panel Specifications:
- Manufacturer: MAXHUB
- Model: U6530
- Screen Size: 65"
- Resolution: 4K UHD (3840 x 2160)
- Panel Brightness: 450 nits
- Colors: 1.07B (10bit), 72% NTSC, ΔE ≤ 1.5
- Multi-touch: 50 Points (Infrared Recognition)
- Speakers: 2.2 Sound Channel
- 2×8W+2×18W (Outputs)
- 2×12W+2×25W (Maximum)
- Built-in Microphone: 8-Microphone array
- Operating System: Android 13.0 (Google EDLA certified)
- RAM/ROM: 8GB RAM / 64GB ROM
- CPU: A76×4+A55×4 Octa-core
- GPU: Mali-G610 MP4
- NPU: 6 TOPS
- Eyes Care: TÜV Low Blue Light, TÜV Flicker Free

The ultimate board for education. Redefining the teaching and learning experience, this flagship offering empowers educators and learners alike to unlock the infinite possibilities of knowledge.
MAXHUB U6530 Education Interactive Screen Key Features:

The Google Ecosystem
With the EDLA-certified U3 Series, you can access Google’s expansive suite of apps freely and securely. Its built-in collaboration tools and intuitive operating system ensures a smooth and hassle-free start.

Intelligent TouchScreen
Effortlessly control stroke thickness by adjusting the force applied with stylus. Plus, the palm rejection function allows you to rest your palm on the screen while writing, ensuring a delightful and immersive writing experience.

Versatile Connectivity
Experience seamless connectivity with the versatile Type-C port. Connect to webcams, microphones, speakers, USB flash drives, and wired networks by simply plugging in a cable. And up to 100W of charging performance.

Maximize Productivity
The Type-C and HDMI outputs allow you to easily connect up to three displays together to create an expansive digital canvas. Use the in-built display manager to arrange your applications across the various screens.

50% Faster Performance
The U3 Series boasts a state-of-the-art processor that enables exceptional performance. Its built-in NPU provides powerful AI capabilities, such as speech recognition and image processing.

Convenient Management
The MAXHUB Pivot application provides a hassle-free solution, allowing IT personnel and administrators to manage terminal devices conveniently in a single, centralized platform.

Beautifully Bright
Featuring an advanced A-Level screen, the U3 delivers stunning color accuracy and clarity for a more lifelike visual experience. Even in bright light, screen content stays clear and easy to see.

Immersive Sound
The U3 features an 8-microphone array for excellent audio pickup. Its inbuilt 2.2 channel speakers ensure that the teacher's voice is delivered clearly to every corner of the classroom.
MAXHUB U3 Series Interactive Screen for Education Resources:
About MAXHUB
As an innovation-driven team, MAXHUB focuses on developing collaboration solutions that enable immersive communications. Since established in 2017, MAXHUB have enhanced team creativity and productivity worldwide by providing advanced audio-visual technologies and one-stop solutions.

MAXHUB Ecosystem focuses on a total solution for complete scenarios. From smart Interactive Displays, to high-quality UC products, to ground-breaking all-in-one LED and eye-catching Digital Signage, to Mobile Stands for flexible work, we've got you covered.


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
You may also like…
MAXHUB MT61N-i7 – OPS PC Module MT61N-i7, intel Core i7, 16GB RAM, 256GB Storage, for MAXHUB V6 Series Interactive Flat Panels
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | MT61N-i7 |
| Processor: | Intel Core i7 |
| RAM/ROM: | 16GB/256GB |
| OS: | Windows 10 |
MAXHUB P22MB – Smart Lectern P22MB, 21″ FHD Touch Screen, Wireless Screen-sharing, Built in PC, Electrically Height Adjustable
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | P22MB |
| OS: | Windows 10 |
| Display: | 21.5″, Touch Screen |
| Microphones: | 2× Gooseneck Microphones |
| Speakers: | 2× 3W |
| Connectivity: | Dual band 2.4G/5G Wi-Fi |
MAXHUB SP05 – Infrared Smart Pen SP05, for MAXHUB Standard Series
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | SP05 |
| Compatibility: | MAXHUB Standard Series |
MAXHUB ST33 – Mobile Stand ST33, for 55″ to 86″ MAXHUB Flat Panels, Flexible Height Adjustment, Easy to Move
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | ST33 |
| Compatibility: | 55″, 65″, 75″ & 86″ Panel Sizes |
MAXHUB ST23B – Mobile Stand ST23B, for 75″ & 86″ MAXHUB Flat Panels, Flexible Height Adjustment, Easy to Move
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | ST23B |
| Compatibility: | 75″, 86″ Flat Panels |
MAXHUB BM20 – Bluetooth Speakerphone BM20, 6 Array Microphones, 4m Voice Pick-up Distance, 8h Battary Life
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | BM20 |
| Microphones: | 6-Element Microphone Array |
| Voice Pickup Range: | 360°, 4-meter |
| Connectivity: | AUX, Bluetooth 4.2, USB 2.0 Type-C |
| Battary: | 2200mAh, Up to 8 hours |
Related products
Yealink MeetingBoard 65 – Teams Certified Screen MB65-A001, 65″ 4K Touch Screen, 8MP Camera, 16 Mic, 4+2 Speaker
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | MB65-A001 |
| Display: | 4K, 65″, Touch Screen |
| Camera: | 8MP, Sony Sensor |
| Speakers: | 2 tweeter stereo, 4 full range |
| Microphones: | Built-in 16 MEMS Mic Array |
Horion 86M5A-Pro – Interactive Flat Panel 86M5A-Pro, 86″ 4K Touch Screen, 13MP Camera, Android 9.0, Dual-band Wi-Fi, Bluetooth, NFC
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 86M5A-Pro |
| Display: | 4K, 86″, Touch Screen |
| Camera: | 13MP |
| Speakers: | 10W, 2 Speakers |
| Microphones: | Linear 8-array Microphone |
Horion 86M3A – Interactive Flat Panel 86M3A, 86″ 4K Touch Screen, 3GB RAM, 32GB ROM, Android 8.0
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 86M3A |
| Display: | 4K, 86″, Touch Screen |
| Speakers: | 12W, 2× |
| Touch Technology: | IR Sensing Technology |
Horion 55M3A – Interactive Flat Panel 55M3A, 55″ 4K Touch Screen, 3GB RAM, 32GB ROM, Android 8.0
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | 55M3A |
| Display: | 4K, 55″, Touch Screen |
| Speakers: | 12W, 2 Speakers |
| Touch Technology: | IR Sensing Technology |
Horion OPS i5 – OPS Computer OPS-i5, Intel Core i5, 8GB RAM, 128GB HDD, for Horion Interactive Flat Panels
| Brand: | Horion |
|---|---|
| Model: | OPS i5 |
| OS: | Windows 10 |
| CPU: | Intel® Core i5 8th |
| RAM: | 8GB DDR4 |
| Storage: | 128GB HDD |
MAXHUB ST23A – Mobile Stand ST23A, for 75″ & 86″ MAXHUB Flat Panels, Flexible Height Adjustment, Easy to Move
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | ST23A |
| Compatibility: | 55″, 65″ Flat Panels |
MAXHUB T65FA – Transcend Interactive Flat Panel T65FA, 65″ 4K Touch Screen, 48MP Camera, 6 Microphones Array
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | T65FA |
| Display: | 4K, 65″, Touch Screen |
| Camera: | 48MP, Flip-over |
| Speakers: | 2 x 10W + 20W |
| Touch Principle: | P-Cap |
MAXHUB L86FA – Education Interactive Flat Panel L86FA, 86″ 4K Touch Screen, Android 8.0, Anti-Glare Glass
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | L86FA |
| Display: | 4K, 86″, Touch Screen |
| Speakers: | 2.0 Channel, Bottom loudspeaker |
| Touch Technology: | IR (Infrared Ray) |



























Reviews
There are no reviews yet.