





MAXHUB XBar V70 Kit Android-based VideoBar, 200MP Quad Camera, Dual 20W Speaker, 16-mic Array, Android 13
Featuring a dedicated AI chipset, the Android-based MAXUUB XBar V70 supports advanced functionalities including Auto Framing, Speaker Tracking, Intelligent Focus and Smart Gathering.
| Brand: | MAXHUB |
|---|---|
| Model: | Xbar V70 Kit |
| Camera: | 50MP, Quad |
| Display: | 11.6″, FHD, Touch Screen |
| Microphones: | 16 Microphones |
| Speakers: | 2× 20W |
Request a Quotation
MAXHUB Xbar V70 Kit All-in-One Android-based VideoBar Specifications:
- Manufacturer: MAXHUB
- Model: XBar V70 Kit
XBar V70

- Camera: 4× 50MP, 1/1.55 inch, F/2.4
- Output Resolution: Up to 4K
- Zoom: 8x Hybrid Zoom
- Field of View: 130° (D), 125° (H), 50° (V)
- Microphones: 16-mic Array, 10m Pickup Range
- Speaker: 2.0 channel, 20W + 20W
- Operating System: Android 13, MDEP Supported
- Dimension L×W×H: 840.6 × 117.6 × 104 mm
Panel AP30

- Size: 11.6 inch
- Resolution: 1920 × 1080
- Backlight Unit: ELED
- Touch System: Capacitive touch
- Surface Treatment: Anti-fingerprint, Anti-glare
- Motion Sensor: PIR sensor for automatic wake-up
- Operating System: Android 13, MDEP Supported
- Dimension L×W×H: 278 × 164 × 82 mm
The MAXHUB XBar V70 is an all-in-one Android-based videobar designed for premium medium to large meeting rooms. Equipped with a 200MP quad-camera system and studio-grade dual speakers, it delivers exceptional audiovisual performance. Enhanced by AI noise reduction, the built-in 16-microphone array ensures crystal-clear audio experience. It can eliminate background interference like keyboard clicks or air conditioning.
Featuring a dedicated AI chipset, the XBar V70 supports advanced functionalities including Auto Framing, Speaker Tracking, Intelligent Focus and Smart Gathering. Its plug-and-play deployment simplifies installation and remote maintenance, while design for Microsoft Device Ecosystem Platform (MDEP) ensures seamless integration.
MAXHUB Xbar V50 Kit Android-based VideoBar Key Features:

200MP Camera System
UHD camera system redefines image
clarity and spatial adaptability

Quad Sight Lens
Ultra-wide 125° HFOV Dual
telephoto lens for close-up tracking

AI-Powered Technology
Auto Framing, Speaker Tracking,
Smart Gathering, Intelligent Focus

AI Noise Reduction
Noise Reduction, Echo Cancellation, Anti-Reverberation, AGC Algorithm

Extended Capability
Can connect to both third-party device and exclusive MAXHUB device

Studio-Grade Speakers
Dual 20W Speakers, Stereo Sound,
Full Frequency, Quad Passive Radiator

BYOD Mode
Connect to your PC with a single
USB cable for BYOD meeting

Cloud Management
Remotely monitor device status
through cloud via (MAXHUB Pivot)
MAXHUB Xbar V70 Kit All-in-one VideoBar Resources:
About MAXHUB
As an innovation-driven team, MAXHUB focuses on developing collaboration solutions that enable immersive communications. Since established in 2017, MAXHUB have enhanced team creativity and productivity worldwide by providing advanced audio-visual technologies and one-stop solutions.

MAXHUB Ecosystem focuses on a total solution for complete scenarios. From smart Interactive Displays, to high-quality UC products, to ground-breaking all-in-one LED and eye-catching Digital Signage, to Mobile Stands for flexible work, we've got you covered.


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
Related products
Yealink UVC34 All-in-One USB Video Bar UVC34, 8MP Camera, 4K 30fps, 8 MEMS Microphone Array, 5W speaker
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | UVC34 |
| Camera: | 1/2.8″ CMOS, 8MP |
| Microphones: | 8 MEMS microphone array |
| Speakers: | 5W speaker, Built-in |
| Protocol: | UAC 1.0, UVC 1.0 |
Yealink USB2-2.5M – 2.5-meter USB 2.0 Cable, Male to Male
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-2.5M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 2.5 meters |
Yealink USB2-EXT-5M – 5-meter USB 2.0 Cable, Universal PSU Included
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-EXT-5M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 5 meters |
Yealink USB2-EXT-20M – 20-meter USB 2.0 Cable, Universal PSU Included
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-EXT-20M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 20 meters |
Yealink CP900 Teams – Premium Portable Speakerphone CP900, 7W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP900, Microsoft Teams |
| Voice Pickup Range: | 360°, 6.5 feet (2 meters) |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Battary: | 2450mAh, Li-Po |
Yealink CP700 Teams – Portable Speakerphone CP700, 5W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP700, Microsoft Teams |
| Voice Pickup Range: | 360°, 5-foot (1.5 meter) |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Battary: | 1420mAh, Li-Po |
Yealink VCM38 – Ceiling Microphone Array VCM38, 8 Microphone Arrays, PoE, 360° Voice Pickup Range
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCM38 |
| Integrated PoE: | Yes |
| Voice Pickup Range: | 360°, Up to 40 square meters |
Yealink VCH51 – Sharing Box VCH51, HDMI Sharing, BYOD for Yealink (MeetingBar A20/A30, MeetingEye 400/600)
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCH51 |
| Interface: | HDMI video input, RJ45 port, USB 2.0 Type C, USB 2.0 Type-A Port |














3 reviews for MAXHUB XBar V70 Kit Android-based VideoBar, 200MP Quad Camera, Dual 20W Speaker, 16-mic Array, Android 13
There are no reviews yet.