Neat Board 65″ Interactive Screen, 65″ 4K Touch LED, 50MP Camera, 5 Mic Array, Wide Angle Tweeter, Opposing Drivers
Neat Board is the complete conferencing package in an elegant design. This all-in-one device has an immersive 65” multi-touch screen, powerful audio system & versatile wide-angle camera.
| Brand: | Neat |
|---|---|
| Model: | Board 50 |
| Display: | 4K, 65″, Touch Screen |
| Camera: | 12MP, 4x Digital Zoom |
| Microphones: | 5-microphone Array |
| Connectivity: | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
Request a Quotation
Neat Board All-in-one Collaboration Screen Specifications:
- Manufacturer: Neat
- Model: Board
- Part #: NEATBOARD-SE
- Screen: 65-inch 4K Touch LED
- Video Specifications:
- 12MP Camera, 4x Digital zoom (8x optional)
- 120° HFOV, Automatic people framing
- Audio Specifications:
- Speaker box for maximum tonal range with minimal distortion
- Opposing drivers for vibration cancellation
- 5 microphones angled in an end-fire array
- 3 sensor mics
- Networking: WiFi, Bluetooth, Ethernet
- Ports: USB-C, HDMI-in, HDMI-out
- Sensors: Ambient light, Temperature, Humidity, CO2 and VOC

Neat Board Video Conferencing Screen Key Features:

It’s the total package
Neat Board transforms your meeting room experience by packing powerful technology and all the capabilities of Zoom or Microsoft Teams into an elegant all-in-one design.

A brighter board.
The immersive 4K 65" LED screen with wide-angle viewing and stunning brightness enables everyone in the room to read presentation details and see facial expressions.

No need for PC.
It has a built-in advanced custom-made chip for accelerated audio and video processing.

Responds to presence.
Acoustic ultrasonic sensors detect people’s presence, saving power when the room’s empty.

One-click Sharing
Integrated Bluetooth support and a wide-angle ultrasonic tweeter that fills all corners of the room ensure reliable device pairing in Zoom and Microsoft Teams.

Brilliant Camera
A custom designed highly dynamic wide-angle 4k camera with ambient light sensor smartly adapts to changing lighting conditions.

Clear Vocals
A carefully designed speaker box maximizes tonal range while minimizing distortion. While opposing drivers cancel vibration, and a dedicated tweeter enables high definition sound.

Safer Rooms
You can monitor in real-time air quality throughout your spaces with built-in sensors that track temperature, humidity, CO2 and VOC.
Mounting Options

Table Stand

Floor Stand

Wall Mount
Neat Board All-in-one Collaboration Device Resources:
About Neat

Neat is a Norwegian video technology company providing a complete portfolio of pioneering devices that address any space in today's modern workplace.
Neat was founded in Oslo, Norway, at the beginning of 2019 by a team of creative mavericks who, for decades, shaped game-changing innovations for some of the world's most recognized video communications brands.


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
Related products
Yealink VCR20 – Remote Control VCR20, for Yealink UVC80/50/40
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCR20 |
| Interface: | IR |
| Power Source: | 2 AAA Battaries |
| Compatibility: | MeetingBar A20, MeetingBar A30, VC210 Video Collaboration Bar |
Yealink UVC30 Room – 4K USB Camera UVC30, 4K, 30fps, 3x Digital Zoom, USB
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | Room, UVC30 |
| Camera: | 1/2.5” CMOS, 8.51MP |
| Video Quality: | 30fps, 4K |
| Protocol: | UVC 1.0 |
Yealink UVC30 Desktop – 4K Webcam UVC30, 4K, 30fps, Built-in Microphone, USB, Infrared Camera, 3x Digital Zoom
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | Desktop, UVC30 |
| Camera: | 1/2.5” CMOS, 8.51MP |
| Video Quality: | 30fps, 4K |
| Protocol: | UVC 1.0, UVC 1.5 |
Yealink MSpeaker II Video Conferencing Soundbar (MSpeaker II), Stereo Speakers, PoE, Bluetooth
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | MSpeaker II |
| Speakers: | 10W, Stereo Speakers |
| Connectivity: | (for Future Use), Built-in Bluetooth |
| Integrated PoE: | Yes |
Yealink USB2-EXT-5M – 5-meter USB 2.0 Cable, Universal PSU Included
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-EXT-5M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 5 meters |
Yealink USB2-EXT-10M – 10-meter USB 2.0 Cable, Universal PSU Included
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-EXT-10M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 10 meters |
Yealink CP900 UC – Premium Portable Speakerphone CP900, 7W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP900, UC |
| Voice Pickup Range: | 360°, 6.5 feet (2 meters) |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Battary: | 2450mAh, Li-Po |
Yealink CP700 UC – Portable Speakerphone CP700, 5W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP700, UC |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Voice Pickup Range: | 360°, 5-foot (1.5 meter) |
| Battary: | 1420mAh, Li-Po |






















1 review for Neat Board 65″ Interactive Screen, 65″ 4K Touch LED, 50MP Camera, 5 Mic Array, Wide Angle Tweeter, Opposing Drivers
There are no reviews yet.