Yealink A30-021-Zoom – Rooms Appliances for Medium Rooms, A30 Collaboration Bar, CTP18 Touch Panel, VCH51 Sharing Box
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)Yealink MeetingBar A30 Zoom integrates the camera, microphone and speakers into an all-in-one system, with a CTP18 touch panel and VCH51 Sharing Box for better meeting control.
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | A30-021, Zoom |
| OS: | Android 9.0 |
| Camera: | 8MP, Dual |
| Display: | 8″, Touch Screen |
| Speakers: | 5W speaker |
| Microphones: | 8 MEMS microphone array |
Request a Quotation
Description
Yealink A30-021-Zoom Rooms Appliances Specifications:
| Yealink A30 Collaboration Bar: | Yealink CTP18 Collaboration Touch Panel: | Yealink VCH51 – Sharing Box: |
![]()
| ![]()
| ![]()
|
Designed with simplicity, Yealink MeetingBar A30 integrates the camera, microphone and speakers into an all-in-one system. No PC or individual components are required, allowing plug-and-play for a dedicated small meeting room setup within minutes, greatly reducing the time needed for deployment and management. In addition, connecting to a CTP18 touch panel can be realized for better meeting control, and VCH51 enables users to enjoy the BYOD mode.
Yealink A30-021-Zoom Rooms Appliances Product Features:

- A30 Collaboration Bar:
- Smart Video Collaboration
- See Everyone Clearly
- Two cameras design with AI technology
- Precise Sound Localization, Full-Duplex Experience
- All-in-one Design for Fast Start

- CTP18 Collaboration Touch Panel:
- More Efficient Collaboration
- Richer and Easier Meeting Control Features
- Clutter-Free Meeting Space
- VCH51 Sharing Box:
- BYOD: work with Yealink video conferencing system
- Presentation: work with Yealink video conferencing system
- Easy to Use
- Plug and Play
Yealink A30-021-Zoom Rooms Appliances Package Contents:
1x A30 all-in-one Collaboration bar- Power adapter
- Wallmount bracket and cables
- 1x CTP18 touch console
- PoE power adapter
- Wallmount bracket and cables
- 1x VCH51 sharing box
Yealink A30-021-Zoom Rooms Appliances Kit Resources:

- Yealink MeetingBar A30 DataSheet:
Download PDF - Yealink CTP18 DataSheet:
Download PDF - Yealink VCH51 DataSheet:
Download PDF
Shipping & Delivery


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
1 review for Yealink A30-021-Zoom – Rooms Appliances for Medium Rooms, A30 Collaboration Bar, CTP18 Touch Panel, VCH51 Sharing Box
Show only reviews in English (1)
Add a review Cancel reply
Related products
Yealink UVC20 – USB Webcam UVC20, 5MP Camera, 1080P, 30fps, Omni-directional Microphone
Rated 0 out of 5
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | UVC20 |
| Camera: | 1/2.7” CMOS, 5MP |
| Microphones: | Built-in omnidirectional microphone |
| Protocol: | UVC 1.0 |
| USB Ports: | USB 2.0 Type-A |
Yealink UVC30 Room – 4K USB Camera UVC30, 4K, 30fps, 3x Digital Zoom, USB
Rated 5.00 out of 5
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | Room, UVC30 |
| Camera: | 1/2.5” CMOS, 8.51MP |
| Video Quality: | 30fps, 4K |
| Protocol: | UVC 1.0 |
Yealink VCS-TV Mount2 – Display Mounting Hardware Kit, For Yealink UVC40, A20, A30, Meeting Eye 400/600
Rated 0 out of 5
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCS-TV Mount2 |
| Compatibility: | Meeting Eye 400/600, Yealink UVC40, MeetingBar A20/A30 |
Yealink USB2-EXT-5M – 5-meter USB 2.0 Cable, Universal PSU Included
Rated 0 out of 5
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-EXT-5M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 5 meters |
Yealink USB2-EXT-10M – 10-meter USB 2.0 Cable, Universal PSU Included
Rated 0 out of 5
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | USB2-EXT-10M |
| Interface: | USB 2.0 |
| Length: | 10 meters |
Yealink CP900 UC – Premium Portable Speakerphone CP900, 7W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
Rated 0 out of 5
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP900, UC |
| Voice Pickup Range: | 360°, 6.5 feet (2 meters) |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Battary: | 2450mAh, Li-Po |
Yealink CP700 Teams – Portable Speakerphone CP700, 5W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
Rated 5.00 out of 5
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP700, Microsoft Teams |
| Voice Pickup Range: | 360°, 5-foot (1.5 meter) |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Battary: | 1420mAh, Li-Po |
Yealink CP700 UC – Portable Speakerphone CP700, 5W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
Rated 5.00 out of 5
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP700, UC |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Voice Pickup Range: | 360°, 5-foot (1.5 meter) |
| Battary: | 1420mAh, Li-Po |
























Amged Ali –
It’s incredibly useful and delivers outstanding performance.