Crestron AM-TX3-100-CRADLE Tabletop Cradle, for Up To Four AM-TX3-100 Adaptors
The AM-TX3-100-CRADLE is a tabletop cradle that holds up to four AM-TX3-100 AirMedia® Connect Adaptors. The cradle magnetically attaches to a second AM-TX3-100-CRADLE.
| Brand: | Crestron |
|---|---|
| Model: | AM-TX3-100-CRADLE |
| Slots: | 4 Slots for AM-TX3-100 Adaptors |
Request a Quotation
Crestron AM-TX3-100-CRADLE Tabletop Cradle for AM-TX3-100 Adaptors Specifications:
- Manufacturer: Crestron
- Model: AM-TX3-100-CRADLE
- Material: Black plastic; (2) magnets at the end of the cradle attach to a second AM-TX3-100-CRADLE (sold separately)
- Slots: (4) slots for AM-TX3-100 adaptors
- Mounting: Freestanding
- Dimensions:
- Height: 2.40 in. (61 mm)
- Width: 3.97 in. (101 mm)
- Depth: 4.65 in. (119 mm)
- Weight: 6.40 oz (181.4 g)
- Key Features:
- Tabletop cradle that holds up to four AM-TX3-100 AirMedia® Connect Adaptors.
- Magnetically attaches to a second cradle (sold separately) to store additional adaptors.

The AM-TX3-100-CRADLE is a tabletop cradle that holds up to four AM-TX3-100 AirMedia® Connect Adaptors. The cradle magnetically attaches to a second AM-TX3-100-CRADLE (sold separately) to store additional AM-TX3-100 adaptors.
Crestron AM-TX3-100-CRADLE Tabletop Cradle Resources:
About Crestron
Since 1972, Crestron has been the leader in creating innovative technologies that remove barriers to connection, collaboration, communication, comfort, and control in just about every meaningful aspect of our professional and personal lives. Engineered to be simple, reliable, secure, and easy to use, Crestron sets the standard for intelligent video conferencing, digital content distribution, smart home systems, as well as control and management technology.
Simple, scalable, and secure solutions


Shipping & Delivery:
- All orders are shipped from our headquarters in KSA.
- The delivery time for your ordered items depends on various factors, including the shipping method chosen, the destination location, and any customization procedures.
- Once your order is placed, we will provide you with an estimated delivery timeframe.
Return & Refund:
- Our policy allows our customers to return the products within 14 days of receipt; the product must be in the same condition as you received it.
- Please submit the purchase receipt in order to complete your return process.
- Our refund policy ensures that you receive a full refund for any eligible returns made within the specified time frame and conditions mentioned in our return policy.
- For more details, please review our Full Returns & Refunds Policy.
Show only reviews in English (0)
Related products
Yealink VCR20 – Remote Control VCR20, for Yealink UVC80/50/40
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCR20 |
| Interface: | IR |
| Power Source: | 2 AAA Battaries |
| Compatibility: | MeetingBar A20, MeetingBar A30, VC210 Video Collaboration Bar |
Yealink UVC40 – All-in-One USB Video Bar UVC40, 20MP Camera, 60fps, 8 MEMS Microphone Array, 5W speaker
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | UVC40 |
| Camera: | 20MP |
| Microphones: | 8 MEMS microphone array |
| Speakers: | 5W speaker, Built-in |
| Protocol: | UAC 1.0, UVC 1.0 |
Yealink UVC30 Room – 4K USB Camera UVC30, 4K, 30fps, 3x Digital Zoom, USB
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | Room, UVC30 |
| Camera: | 1/2.5” CMOS, 8.51MP |
| Video Quality: | 30fps, 4K |
| Protocol: | UVC 1.0 |
Yealink VCM36-W Video Conferencing Microphone Array VCM36W, 3 Microphone Array, 6m Voice Pickup Range
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCM36W |
| Microphones: | Built-in 3-microphone array |
| Voice Pickup Range: | 20-foot (6-meter), 360° |
| Battary: | 2450mAh |
Yealink VCC22 – HD Video Conferencing Camera VCC22, HD 1080p Video Quality, 12x Optical Zoom, PoE
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCC22 |
| Camera: | 1/3” HD CMOS |
| Video Quality: | 1080P, 60fps, HD |
| Integrated PoE: | Yes |
| Compatibility: | Yealink VC800 |
Yealink CP700 UC – Portable Speakerphone CP700, 5W, Bluetooth 4.2, USB 2.0
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | CP700, UC |
| Connectivity: | Bluetooth 4.2, USB 2.0 |
| Voice Pickup Range: | 360°, 5-foot (1.5 meter) |
| Battary: | 1420mAh, Li-Po |
Yealink VCM34 – Video Conferencing Microphone Array VCM34, 3 Microphone Array, PoE, 360° 6m Voice Pickup Range
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | VCM34 |
| Integrated PoE: | Yes |
| Voice Pickup Range: | 20-foot (6-meter), 360° |
Yealink MShare – Screen Sharing Box, 1080P/30FPS Screen Sharing, Multiple Video & Audio Interfaces, Bulit-in AP for Wireless Sharing
| Brand: | Yealink |
|---|---|
| Model: | MShare |
| Interface: | HDMI video input, Mini-DP video input, USB 2.0 Type-A Port, USB 2.0 Type-B Port |
| Connectivity: | Built-in 2.4G/5GHz Wi-Fi AP |



















Reviews
There are no reviews yet.